Kingston sd kort 8 gb

Hvilket SD-kort eller hukommelseskort skal jeg vælge?

Del dette:

De fleste DSLR og kompakt kameraer benytter de såkaldte SD-kort eller hukommelseskort (den store udgave af de Micro-SD kort i benytter i jeres mobiler).

Men hvilke kort skal man købe, og hvorfor?

HastighedSandisk Extreme Pro 8 GB SD-kort

Der er stor forskel på hastighederne i de forskellige sd-kort.

Jo hurtigere skrivehastighed hukommelseskortet har, jo hurtigere ryger billederne ind på kortet fra kameraet.

I har måske prøvet at ”spraye”, hvor i har taget 10 billeder lige efter hinanden.

Så har i måske oplevet, at der går nogle sekunder før i kan tage billeder igen.

Det er fordi kameraet først skal overføre billederne fra bufferen (den midlertidige hukommelse i kameraet) og over på SD-kortet, før den kan fylde den op igen.

Det kan i gøre hurtigere, ved at købe et hurtigt hukommelseskort.

Læsehastighed

Når i smider SD-kortet i computeren, så indikere læsehastigheden, hvor hurtigt i kan overføre billederne til computeren.

Så jo hurtigere læsehastighed, jo mere tid sparer i. Det er derfor jeg altid køber et kort, der minimum har en læsehastighed på 95/MBs. Dette ved jeg Sandisk har, da jeg ejer et af deres Sandisk 32 GB Extreme Pro, som kører super hurtigt.

Byggekvalitet

Når man køber sit kamera i en pakke, for man nogle gange et lille SD-kort med.

Det er fint til at bruge, hvis du blot skal tage billeder til familiefesten.

Det er dog oftest i så dårlig kvalitet, at de fleste fotografer ikke vil bruge det. Risikoen for at hukommelseskortet går i stykker og billederne går tabt, er simpelthen for stor. Det er derfor man køber kvalitetskort.

Sandisk og Kingston har nogle rigtige gode anmeldelser, og de er meget benyttede blandt fotografer.

Mange små eller et stort?

SD-kort kommer i mange forskellige størrelser. Nogle har 4 GB, andre har 64.

Men hvad skal man så vælge?

Fordelene ved et stort SD-kort er, at du slipper for at skifte hukommelseskort hele tiden. Ulempen er så, at du risikere at miste 4000 billeder, hvis det går i stykker.

Fordelene ved mange små kort er, at går et enkelt i stykker, mister du måske 200 billeder og redder alle de andre. Ulempen er så, at du skal holde styr på dem alle.

Forestil dig lige at være til et bryllup med kun et stort SD-kort, og det så går i stykker sidst på dagen. Så bliver bruden sikkert sur, og du bliver ikke betalt.

Hvad skal jeg så vælge?

Du skal købe efter dit behov. Skyder du kun landskab, behøver du ikke investere i et hurtigt hukommelseskort, men du kommer nok ud i nogle miljøer, hvor byggekvaliteten skal være i orden.

Skyder du derimod sport eller fugle, er et lynhurtigt SD-kort at foretrække.

Vurder hvad du behøver, og køb efter det.

Jeg kan anbefale at i kigger på MyTrendyPhone, når i handler kort. De er billige og pålidelige.

Kom gerne med inputs og kommentarer.

Markus Lajer Christensen


Amatørfotograf, Bosat i Ebeltoft. Gør sig inden for Landskab, portræt og street.

Del dette:

Check Also

Få økonomisk overskud ved at låne penge nu og her

Har du brug for et ekstra tilskud til renoveringsprojektet, indskuddet til lejligheden eller blot til …

7 comments

  1. Jeg har lige købt et Sony 14,1 mega.p. DSC-w530 men uden SD-kort i. Jeg har set på div. hjemmesider at der skrives model A og B, SD-kort.
    Hvilket et passer til mit kamera?
    På forhånd tak.

  2. jeg handler altid på mymemory.co.uk – og der sidder sådan et kort i min kamera
    http://www.mymemory.co.uk/SDXC/Integral/Integral-64GB-UltimaPro-X-SDXC-Class-10-UHS-I-U3—95MB_s

  3. Jeg har købt et ældre leica D-lux 4 kamera og et sd kort på 64 GB 90B/s, men kameraet siger “parameterfejl for memorykort” når jeg sætter det i kameraet. Jeg har endnu ikke kunne tage billeder så har du en idé om, hvad der er galt?

    Vh
    vagn

    • Prøv at formatere kortet i kameraet. Det plejer at hjælpe. Ellers så byt det. Det sker en gang imellem ( sjældent) at der er fejl på kortet.

      VH PLY

  4. Hej jeg har købt et canon eos 100d, og er i tvivl om, hvilket hukommelseskort der passer bedst til mine behov. Jeg vil gerne have et stort da jeg alt for ofte smider ting væk, men er i tvivl om hvor stort.
    Jeg skal ud og rejse i tre måneder og tager afsted om to uger, så det er ved at være tid til at få de sidste detaljer på plads.

    Mange hilsner Emma 🙂

  5. Hej jeg har en Samsung Galaxy Mini, kan den “klare” et Sd kort på 64GB og hvilket kan jeg med fordel vælge? Har været på MtTrendyPhone, men der er en del at vælge (og vælge forkert) mellem!
    Bedste hilsner Bodil P.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *